Awaryjne otwarcie sejfu

Głównym przeznaczeniem sejfów jest przechowywanie w nich różnych rzeczy. Muszą one chronić rzeczy przed złodziejami, a nie przed właścicielem sejfu. Gdy nie możesz otworzyć własnego sejfu, powinieneś skorzystać z opcji awaryjnego otwarcia. Konieczność skorzystania z opcji awaryjnego otwarcia sejfu może być spowodowana następującymi czynnikami:

- nie działa zamek – w przypadku sejfu elektronicznego powinieneś upewnić się, czy nie trzeba wymienić baterii, a następnie sprawdzić czy nadal zamek nie działa;

- zapomniałeś / zgubiłeś klucz;

- zablokowałeś / zatrzasnąłeś sejf.

Jak mam postępować, jeżeli zapomniałem kodu zamka elektronicznego sejfu? 

Nie ma możliwości zmienienia kodu sejfowego zamka elektronicznego bez wcześniejszego otwarcia sejfu – kod ten jest jednostkowy. Producent klientowi nie oferuje kodu zastępczego umożliwiającego otwarcie sejfu, gdyż obniżyłoby to poziom bezpieczeństwa. W związku z tym polecamy zaprogramować dwa różne kody (o ile w przypadku Twojego sejfu istnieje taka opcja) lub zapisać kod i przechować go w bezpiecznym, tylko Ci znanym miejscu. Takie rozwiązanie umożliwi Ci m.in. bezproblemowe otwarcie sejfu za pomocą kodu zapasowego. Może też zdarzyć się tak, że zapomnisz zarówno kod podstawowy, jak i kod zapasowy. W takim razie, jeżeli Twój sejf nie jest wyposażony w opcję otwarcia za pomocą klucza mechanicznego, będziesz musiał zwrócić się do pracownika serwisu, aby uzyskać pomoc przy otwarciu sejfu w sposób awaryjny. W danym wypadku Twój sejf zostanie przecięty lub przewiercony.

Do niektórych sejfów w zestawie są dodane klucze awaryjnego otwarcia.  Zazwyczaj są to jednak tanie bytowe sejfy nieposiadające certyfikatów bezpieczeństwa. W danym wypadku, jeżeli nieprawidłowo wprowadziłeś lub zapomniałeś swój kod, zdejmij małą centralną obudowę umieszczoną pomiędzy tarczą i klawiaturą, wstaw klucz awaryjny do zamka i pokręć w kierunku przeciwnym do ruchu strzałek zegara, następnie pokręć tarczę w kierunku zgodnym z ruchem strzałek zegara w prawo. W ten oto sposób zawsze można otworzyć sejf.

Co mam robić, żeby uniknąć awaryjnego zniszczenia sejfu, w wypadku, gdy zapomniałem kod sejfowego zamka elektronicznego?

Jeżeli zapomnisz kod sejfowego zamka elektronicznego, pozostaje jedynie otwarcie sejfu w sposób awaryjny.  Zależnie od konkretnego sejfu to może być bardzo skomplikowane i drogie rozwiązanie – musisz wziąć pod uwagę fakt, że w takich przypadkach najczęściej dochodzi do uszkodzenia sejfu lub niektórych jego części, przede wszystkim drzwi. W związku z tym, jeżeli posiadasz sejf elektroniczny i zmieniłeś kod producenta, przechowuj swój kod w bezpiecznym miejscu. Możesz skorzystać z programów stworzonych specjalnie w tym celu, przeznaczonych na smartfony lub komputery. Umożliwiają one przechowanie w pamięci urządzeń kodu sejfowego.  Inne, prostsze rozwiązanie stanowi przechowywanie zapisanego kodu w bezpiecznym miejscu, innym niż miejsce, w którym znajduje się sejf, np. w domu, w biurze, u krewnych, w domku letniskowym itp. Jeśli zapomnisz kod sejfowego zamka elektronicznego, koniecznie skontaktuj się z naszymi ekspertami, przekierują oni Cię do zaufanych wykwalifikowanych specjalistów od awaryjnego otwierania sejfów.

Zablokowałem zamek/zatrzasnąłem drzwi. Co mam począć?

W przypadku, gdy wprowadzisz niepoprawny kod sejfowego zamka elektronicznego, sejf wyemituje długi sygnał dźwiękowy i zaświeci się czerwona dioda. Zamek automatycznie zostanie zablokowany na 5-20 minut (w zależności od producenta zamka/modelu sejfu) w wypadku 3 razy błędnie wprowadzonego kodu.

Przy zakupie sejfu musisz koniecznie sprawdzić, czy zamek działa poprawnie. Wprowadzić lub zmienić kod zamka elektronicznego będziesz mógł tylko przy otwartych drzwiach sejfu. Zanim zamkniesz sejf, upewnij się, że zamek został prawidłowo zaprogramowany – zmniejszy to ryzyko zatrzaśnięcia drzwi. Pamiętaj, jeżeli po zakupie sejfu przez przypadek zatrzaśniesz drzwi poniesiesz koszty za awaryjne otwarcie sejfu.