Jak wybrać sejf?
Co planują Państwo przechowywać w sejfie?
Po ustaleniu, co planują Państwo przechowywać, można będzie odpowiednio dobrać wielkość, typ sejfu oraz poziom bezpieczeństwa.
Jakiej wielkości powinien być Państwa sejf?
Ogólna zasada jest następująca – jeżeli jest to możliwe, zawsze należy wybrać większy sejf, niż to się wydaje na początku.
Jakie są wymagania bezpieczeństwa?
Sejf chroni nie tylko przed kradzieżą, ale także przed pożarem. Im bardziej drogie są Państwu określone rzeczy, tym bezpieczniejszy sejf należy wybrać.
Gdzie sejf będzie zamontowany?
Są trzy rodzaje sejfów ze względu na sposób ich montażu: wolno stojące, ścienny i podłogowy.
Jaki rodzaj zamknięcia sejfu wybrać?
Najbardziej popularne są sejfy z zamknięciem na klucz, z mechanicznym zamkiem kodowym i zamkiem elektronicznym lub sejfy z podwójnymi zamkami. W obecnych czasach najlepszym rozwiązaniem są sejfy z zamkami elektronicznymi.
Przewodnik doboru
Wróć do listy nowości

Sejfy ognioodporne – co to?

Sejfy ognioodporne – co to?

Sejfy ognioodporne

Jak wiemy, sejf chroni nasze mienie przed kradzieżą, jest on tym lepszy, im bezpieczniejszą ochronę przeciwpożarową posiada. Z kolei większą szkodę naszemu mieniu może wyrządzić pożar. W przypadku pożaru i po nim – po zalaniu pomieszczenia mieszaniną gaszącą stosowaną przez straż pożarną – często można uszkodzić więcej kosztowności niż podczas pożaru. 

Sejfy przeciwpożarowe – to sejfy, które podczas pożaru chronią przechowywane w nich kosztowności. Najczęściej są one wyposażone również w ochronę przed zalaniem w przypadku ewentualnego gaszenia pożaru oraz w ochronę przed uderzeniami w przypadku, gdyby na przykład spłonęła drewniana podłoga i sejf, padając z wysokości kilku metrów, został uszkodzony tak, że znajdujące się w nim rzeczy również mogły zostać zniszczone.  

Sejfy ognioodporne certyfikowane są według tego, ile minut w przypadku znajdowania się w skupisku pożaru trzymane w sejfie rzeczy są bezpieczne. Należy zwrócić uwagę na to, że dla papieru i nośników danych temperatura krytyczna jest inna, więc, gdy jest podane, że sejf chroni rzeczy przez 60 minut, należy się dowiedzieć, co konkretnie on chroni. Co prawda, sejf rzadko przez cały czas znajduje w skupisku ognia, gdzie temperatura sięga ponad 1000 stopni – to znaczy, że przechowywane w sejfie kosztowności faktycznie są bezpieczne dłużej niż wskazuje na to informacja podana w certyfikacie przeciwpożarowym sejfu. 

Czym się charakteryzuje idealny sejf? Idealny sejf to taki, który jest wyposażony w ochronę antywłamaniową oraz przeciwpożarową. Problem polega na tym, że sejfy z dobrą ochroną antywłamaniową i długotrwałą ochroną przeciwpożarową są bardzo drogie.

Dlatego częściej, zwłaszcza dotyczy to rynku mniej zamożnych krajów, w tym Polski, są oferowane sejfy certyfikowane jako sejfy ochronne, które są wyposażone zarówno w podwójne ściany, jak i wypełnienie przeciwpożarowe między nimi, które chroni przed nieintensywnym pożarem.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko sejfy ognioodporne, które są certyfikowane jako pożarowe, lecz nie są certyfikowane jako ochronne, odporność na włamanie takich sejfów nie jest duża i warto je wybierać tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest świetnie chronione przed pożarem.

Co prawda istnieją również wyjątki. Ostatnio kilka producentów europejskich zaprezentowało sejfy certyfikowane zarówno jako ochronne, jak i przeciwpożarowe - nie są one o wiele droższe niż sejfy posiadające jedynie certyfikat ochronny. SAFFORT nawet stworzyło odpowiednią zakładkę: “Certyfikowane sejfy ochronne i przeciwpożarowe”. Możemy śmiało twierdzić, że to są te sejfy, które najczęściej polecamy swoim klientom.