Jak wybrać sejf?
Co planują Państwo przechowywać w sejfie?
Po ustaleniu, co planują Państwo przechowywać, można będzie odpowiednio dobrać wielkość, typ sejfu oraz poziom bezpieczeństwa.
Jakiej wielkości powinien być Państwa sejf?
Ogólna zasada jest następująca – jeżeli jest to możliwe, zawsze należy wybrać większy sejf, niż to się wydaje na początku.
Jakie są wymagania bezpieczeństwa?
Sejf chroni nie tylko przed kradzieżą, ale także przed pożarem. Im bardziej drogie są Państwu określone rzeczy, tym bezpieczniejszy sejf należy wybrać.
Gdzie sejf będzie zamontowany?
Są trzy rodzaje sejfów ze względu na sposób ich montażu: wolno stojące, ścienny i podłogowy.
Jaki rodzaj zamknięcia sejfu wybrać?
Najbardziej popularne są sejfy z zamknięciem na klucz, z mechanicznym zamkiem kodowym i zamkiem elektronicznym lub sejfy z podwójnymi zamkami. W obecnych czasach najlepszym rozwiązaniem są sejfy z zamkami elektronicznymi.
Przewodnik doboru
Wróć do listy nowości

Sejfy i ubezpieczenie

Sejfy i ubezpieczenie

Sejf, sejfy

Sejfy w Polsce nie są szczególnie popularne i zazwyczaj stanowią rzadkość nawet w mieszkaniach o najwyższym standardzie. W krajach lepiej rozwiniętych pod względem gospodarczym sytuacja wygląda inaczej. O nabywaniu sejfów i korzystaniu z nich decyduje nie tylko chęć mieszkać bezpiecznie oraz ochronić najdroższe rzeczy (niekoniecznie w sensie materialnym), lecz także spółki ubezpieczeniowe, które nie ubezpieczają pieniędzy i wartościowych rzeczy, jeżeli w mieszkaniu nie ma sejfu.  Wiadomo, że wejść do domu prywatnego przez wybite okno jest bardzo łatwo i pieniądze najczęściej schowane w szufladzie w ubraniach złodziej znajdzie bez większych trudności, wyniesie je jeszcze zanim przybędzie policja (sygnalizacja oczywiście również jest konieczna, lecz tylko ona nie wystarczy). Dlatego bardzo często spółki ubezpieczeniowe wymagają od klientów posiadania sejfu. Ponadto, ponieważ poszczególne sejfy należą do różnych klas bezpieczeństwa na Zachodzie zwykle sejfy, ze względu na klasę bezpieczeństwa, do której należą / lub na inne właściwości, posiadają określony ranking, dzięki któremu można się dowiedzieć, na jaką maksymalną wypłatę była ubezpieczona określona kwota pieniężna (cash) oraz przechowywane w sejfie kosztowności (valuables) przez daną firmę ubezpieczeniową. Na przykład, jeżeli w domu znajduje się sejf, którego “cash rating” wynosi 10.000 PLN oraz “valuables rating”  100.000 PLN, spółka ubezpieczeniowa wyrazi zgodę na odpowiednią kwotę ubezpieczeniową w odniesieniu do w sejfie przechowywanych pieniędzy i kosztowności, takich jak biżuteria, zegarki itp.

W Polsce? Ponieważ większość firm ubezpieczeniowych, działających w naszym kraju została założona na Zachodzie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w ciągu 5-10 lat podobne rankingi będą na porządku dziennymi również w Polsce. Już teraz zauważamy, że niektórzy ludzie chcą ubezpieczać droższe zegarki itp., osoby te zwracają się do nas w celu zakupu sejfu i wiedzą już, do jakiej minimalnej klasy bezpieczeństwa powinien należeć sejf.

Dlaczego to jest ważne? Sejf  – długotrwała inwestycja, najczęściej jest kupowany na okres dziesięciu lub więcej lat, zwłaszcza, gdy nabywamy sejf ścienny, ponieważ, jeżeli sejf wolnostojący można wymienić, to z kolei wymiana sejfu ściennego jest zbyt skomplikowana. Dlatego dzisiaj, nabywając sejf koniecznie trzeba przemyśleć to, jaką kwotę ubezpieczeniową w przyszłości będziemy mogli otrzymać za przechowywane w sejfie rzeczy. Eksperci SAFFORT zawsze mogą udostępnić informację o rankingu stosowanym przez zachodnie spółki ubezpieczeniowe. W przyszłości planujemy zaś tę informację zawierać w opisie każdego sejfu na stronie SAFFORT.PL, nawet bez względu na to, że w Polsce spółki ubezpieczeniowe wspomnianej zasady jeszcze nie stosują w praktyce. Być może zachęci to spółki ubezpieczeniowe szybciej wdrożyć zachodnie sposoby działalności, a ludzi do większego dbania o ochronę wlanych kosztowności. Jeżeli tak się stanie – SAFFORT wniesie swój wkład we zwiększenie stopnia bezpieczeństwa życia mieszkańców Polski. Właśnie taki jest nasz cel.