Sejfy hotelowe

Często zauważamy, że niektóre pokoje hotelowe są wyposażone w sejfy, w których możemy przechowywać swoje wartościowe rzeczy. To bardzo wygodne i gość hotelowy może czuć się bezpieczniej, wiedząc, że jego schowanego portfelu nie znajdzie pokojówka, ponieważ jest on zamknięty w sejfie. W Polsce jest dużo hoteli, których właściciele chcą wyposażyć pokoje hotelowe w sejfy i pytają, jakie sejfy do tego najbardziej się nadają.

Czym się różnią sejfy hotelowe od zwykłych sejfów? 

Najpierw trzeba mieć świadomość, że w większości wypadków sejfy hotelowe znajdujące się w pokojach hotelowych nie są bardzo bezpieczne – przecież one najczęściej są montowane w szafach, z których można je łatwo wydobyć, czasami są słabo przymocowane, wyposażone w cienkie ściany. Takie sejfy nie są ciężkie, ponieważ przecież do szafy nie wstawimy sejfu o wadze kilkuset kilogramów. To oczywiste, ponieważ hotel jest bezpiecznym miejscem i pokojowe sejfy hotelowe są przeznaczone do ochrony rzeczy gości przed pracownikami hotelu oraz drobnymi złodziejami, którzy interesują się zostawionymi rzeczami. W związku z tym goście hotelowi nie powinni uważać, że pokojowy sejf hotelowy jest bezpieczny do przechowywania bardzo kosztownych rzeczy lub dużych kwot pieniężnych.

Zwykle sejfy hotelowe są wyposażone w sejfowy zamek elektroniczny i od wyglądających identycznie sejfów nieprzeznaczonych do hoteli różnią się przede wszystkim następującymi cechami:

  • łatwym zaprogramowaniem indywidualnego kodu – z reguły chcąc zamknąć sejf hotelowy trzeba zamknąć drzwi sejfu i wprowadzić swój indywidualny kod składający się z kilku symboli (zwykle od 3 do 8 symboli) oraz nacisnąć przycisk “lock”.
  • sejfy hotelowe zawsze muszą posiadać zapasowy kod stały (z możliwością zmiany) lub zapasowy klucz mechaniczny. Przecież zdarzają się przypadki, że gość hotelowy zapomniał wprowadzonego przez siebie kodu i wtedy personel hotelu – przypuśćmy, odpowiedzialny za tego typu sprawy menedżer – musi otworzyć sejf za pomocą wprowadzenia kodu zapasowego  lub klucza. Jest to bardzo ważna funkcja, ponieważ, jeżeli sejf nie posiada zapasowego kodu / klucza, w wypadku, jeśli klient zapomni swój kod, trzeba byłoby otwierać sejf w sposób awaryjny, co jest drogie i z reguły sejf jest niszczony.