Sejfy depozytowe, sejfy kasjerskieSejfy depozytowe  – to sejfy przeznaczone do wkładania i chronienia pieniędzy lub innych rzeczy bez konieczności otwierania drzwi sejfu. Są one wyposażone w jamę lub szufladę – żeby tam włożyć rzeczy nie musimy otwierać sejfu – wystarczy wrzucić kosztowności sejfu, z kolei, żeby je wyjąć, trzeba otworzyć sejf za pomocą klucza lub kodu sejfowego.

Sejfy depozytowe zazwyczaj dzielone są na:

1) Takie, które są przeznaczone do przechowywania pieniędzy. Te sejfy z reguły są wyposażone w kilkumilimetrowej grubości jamę, gdzie są wrzucane pieniądze. Specjalny kanał znajdujący się przy otworze do wrzucania chroni przed możliwością wyjęcia pieniędzy z sejfu bez konieczności otworzenia drzwi.

2) Takie, które są przeznaczone do przechowywania kluczy, dokumentów lub innych wartościowych rzeczy. Te sejfy są wyposażone w otwieraną szufladę, do której są wkładane większe rzeczy, a po zamknięciu szuflady, one trafiają do środka sejfu – więc wyjąć je można tylko po otworzeniu sejfu.

Gdzie stosowane są sejfy depozytowe?

Sejfy depozytowe są używane w miejscach detalicznego handlu, na przykład znajdującym się w ustronnym miejscu sklepie, gdzie uzyskawszy jakąś znaczniejszą kwotę pieniężną, jest ona wyjmowana z kasy i wrzucana do sejfu depozytowego. Sprzedawca nawet nie posiada klucza lub kodu sejfu – posiada je tylko kierownik sklepu. W związku z tym w przypadku kradzieży złodziej szybko nie będzie mógł wyjąć pieniędzy, a jeżeli sejf jest jakościowy i bezpieczny – pieniądze będą dobrze zabezpieczone przez dłuższy czas. Takie sejfy wyposażone w zamki elektroniczne zwykle posiadają opcję ustawienia spowolnionego trybu otwierania zamka. Po wprowadzeniu kodu, sejf nie otwiera się od razu, lecz po jakimś czasie. Służy to temu, żeby w przypadku chwilowej kradzieży, nawet znając kod sejfu, nie udałoby się wyjąć z niego rzeczy. 

Sejfy depozytowe wyposażone w szuflady można stosować w wielu dziedzinach, gdy trzeba bezpiecznie zostawić rzecz wtedy, gdy jest nieobecna osoba, której musimy ją oddać. Na przykład spółki wynajmu samochodów po zwrocie samochodu po pracy często stosują rozwiązanie wrzucenia kluczy do sejfu depozytowego, gdzie one bezpiecznie leżą przez noc.

W Polsce również można nabyć sejfy depozytowe. Sklep internetowy SAFFORT oferuje tego typu sejfy. Tego typu sejfy nabywają drobni oraz średni przedsiębiorcy, firmy logistyczne zbierające pieniądze po dostawie towarów.