Jak wybrać sejf?
Co planują Państwo przechowywać w sejfie?
Po ustaleniu, co planują Państwo przechowywać, można będzie odpowiednio dobrać wielkość, typ sejfu oraz poziom bezpieczeństwa.
Jakiej wielkości powinien być Państwa sejf?
Ogólna zasada jest następująca – jeżeli jest to możliwe, zawsze należy wybrać większy sejf, niż to się wydaje na początku.
Jakie są wymagania bezpieczeństwa?
Sejf chroni nie tylko przed kradzieżą, ale także przed pożarem. Im bardziej drogie są Państwu określone rzeczy, tym bezpieczniejszy sejf należy wybrać.
Gdzie sejf będzie zamontowany?
Są trzy rodzaje sejfów ze względu na sposób ich montażu: wolno stojące, ścienny i podłogowy.
Jaki rodzaj zamknięcia sejfu wybrać?
Najbardziej popularne są sejfy z zamknięciem na klucz, z mechanicznym zamkiem kodowym i zamkiem elektronicznym lub sejfy z podwójnymi zamkami. W obecnych czasach najlepszym rozwiązaniem są sejfy z zamkami elektronicznymi.
Przewodnik doboru
Wróć do listy nowości

Kupiłeś sejf – co dalej?

Kupiłeś sejf – co dalej?

Sejf, sejfy

Sam fakt, że nabyłeś sejf i postawiłeś go we właściwym miejscu – zupełnie nie znaczy, że Twoje rzeczy już są w nim bezpieczne. 

Współcześnie większość mediów bardzo często informuje nas o tym, że dokonano kradzieży sejfu razem ze znajdującymi się w nim rzeczami. Najczęściej tak się dzieje, ponieważ nie zadbano o właściwy montaż sejfu. Trzeba mieć na uwadze, że prawidłowo przymocowany sejf może właściwie chronić Twoje mienie, lecz żeby tak było, trzeba zabezpieczyć sam sejf – właściwie go zamontować.

Jeżeli sejf zgodnie z typem montażu jest przeznaczony do mocowania w ścianie lub w podłodze, najczęściej kupują dbają o to, żeby takie sejfy były odpowiednio mocowane. Największy problem sprawiają sejfy wolnostojące, dlatego tym razem poświęcimy im najwięcej uwagi.

Najczęściej producenci sejfów troszczą  się o otwory do mocowania. Zazwyczaj znajdują się one na dnie sejfu oraz w tylnej ścianie. Jeżeli wgłębić się w to bardziej – otwory zależą od przeznaczenia oraz rodzaju sejfu. Jako przykład weźmy certyfikowane sejfy przeciwpożarowe – zazwyczaj są one wyposażone tylko w jeden otwór mocujący – znajdujący się na dnie sejfu. O tym decydują właściwości sejfu, ponieważ gdyby było kilka otworów, sejf ten nie byłby taki odporny na pożar, w związku z tym, że otwory mocujące są potencjalnym miejscem przepuszczania ciepła. Sejfy ochronne mogą być wyposażone nawet w 8 otworów mocujących (4 na dnie i 4 w tylnej ścianie).

Jedną z rzeczy utrudniających wyniesienie sejfu jest jego waga. Im cięższy sejf, tym trudniej go podnieść i wynieść. Lecz nie należy sądzić, że ciężki sejf nie wymaga montażu, wszystkie sejfy muszą być właściwie przymocowane.

Montując sejf, trzeba uwzględnić również podstawę, do której planujemy go mocować. Z reguły w mieszkaniach o nowej budowie pod kilkucentymetrową warstwą betonu w podłodze znajduje się warstwa piany, a żadna kotwa tulejowa nie będzie mocno trzymała, wpuszczona do piany. Jeżeli w podłodze twojego mieszkania znajduje się wspomniana warstwa – polecamy wybór dłuższych kotw tulejowych oraz przymocowanie sejfu do płyty przegrody.

Zdarza się, że sejfu nie można przymocować do podłogi (na przykład – do ogrzewanej podłogi, ponieważ wiercąc otwór, ryzykujemy trafić w rurę cieplną). W takim przypadku musimy montować sejf przy ścianie.