Sejf, sejfy

Sam fakt, że nabyłeś sejf i postawiłeś go we właściwym miejscu – zupełnie nie znaczy, że Twoje rzeczy już są w nim bezpieczne. 

Współcześnie większość mediów bardzo często informuje nas o tym, że dokonano kradzieży sejfu razem ze znajdującymi się w nim rzeczami. Najczęściej tak się dzieje, ponieważ nie zadbano o właściwy montaż sejfu. Trzeba mieć na uwadze, że prawidłowo przymocowany sejf może właściwie chronić Twoje mienie, lecz żeby tak było, trzeba zabezpieczyć sam sejf – właściwie go zamontować.

Jeżeli sejf zgodnie z typem montażu jest przeznaczony do mocowania w ścianie lub w podłodze, najczęściej kupują dbają o to, żeby takie sejfy były odpowiednio mocowane. Największy problem sprawiają sejfy wolnostojące, dlatego tym razem poświęcimy im najwięcej uwagi.

Najczęściej producenci sejfów troszczą  się o otwory do mocowania. Zazwyczaj znajdują się one na dnie sejfu oraz w tylnej ścianie. Jeżeli wgłębić się w to bardziej – otwory zależą od przeznaczenia oraz rodzaju sejfu. Jako przykład weźmy certyfikowane sejfy przeciwpożarowe – zazwyczaj są one wyposażone tylko w jeden otwór mocujący – znajdujący się na dnie sejfu. O tym decydują właściwości sejfu, ponieważ gdyby było kilka otworów, sejf ten nie byłby taki odporny na pożar, w związku z tym, że otwory mocujące są potencjalnym miejscem przepuszczania ciepła. Sejfy ochronne mogą być wyposażone nawet w 8 otworów mocujących (4 na dnie i 4 w tylnej ścianie).

Jedną z rzeczy utrudniających wyniesienie sejfu jest jego waga. Im cięższy sejf, tym trudniej go podnieść i wynieść. Lecz nie należy sądzić, że ciężki sejf nie wymaga montażu, wszystkie sejfy muszą być właściwie przymocowane.

Montując sejf, trzeba uwzględnić również podstawę, do której planujemy go mocować. Z reguły w mieszkaniach o nowej budowie pod kilkucentymetrową warstwą betonu w podłodze znajduje się warstwa piany, a żadna kotwa tulejowa nie będzie mocno trzymała, wpuszczona do piany. Jeżeli w podłodze twojego mieszkania znajduje się wspomniana warstwa – polecamy wybór dłuższych kotw tulejowych oraz przymocowanie sejfu do płyty przegrody.

Zdarza się, że sejfu nie można przymocować do podłogi (na przykład – do ogrzewanej podłogi, ponieważ wiercąc otwór, ryzykujemy trafić w rurę cieplną). W takim przypadku musimy montować sejf przy ścianie.