Jak wybrać sejf?
Co planują Państwo przechowywać w sejfie?
Po ustaleniu, co planują Państwo przechowywać, można będzie odpowiednio dobrać wielkość, typ sejfu oraz poziom bezpieczeństwa.
Jakiej wielkości powinien być Państwa sejf?
Ogólna zasada jest następująca – jeżeli jest to możliwe, zawsze należy wybrać większy sejf, niż to się wydaje na początku.
Jakie są wymagania bezpieczeństwa?
Sejf chroni nie tylko przed kradzieżą, ale także przed pożarem. Im bardziej drogie są Państwu określone rzeczy, tym bezpieczniejszy sejf należy wybrać.
Gdzie sejf będzie zamontowany?
Są trzy rodzaje sejfów ze względu na sposób ich montażu: wolno stojące, ścienny i podłogowy.
Jaki rodzaj zamknięcia sejfu wybrać?
Najbardziej popularne są sejfy z zamknięciem na klucz, z mechanicznym zamkiem kodowym i zamkiem elektronicznym lub sejfy z podwójnymi zamkami. W obecnych czasach najlepszym rozwiązaniem są sejfy z zamkami elektronicznymi.
Przewodnik doboru

Jak wybrać sejf?

Jak wybrać sejf?

Jak wybrać sejf?

Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy osoba interesująca się sejfem nie wie, jakiego sejfu potrzebuje i jak w ogóle ma wybrać spośród mnóstwa różnych ofert. Tak naprawdę to jest bardzo proste – trzeba tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę. Proponujemy zapoznanie się z krótkim poradnikiem jak łatwo wybrać sejf. Zanim wybierzesz sejf musisz sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

Co planujesz w nim przechowywać?  

Dokumenty, pieniądze, nośniki danych, broń, akta itp. Jest to jedno z podstawowych kryteriów i w zależności od tego, co będziesz przechowywać w sejfie, wybierzesz sejf o odpowiednim poziomie bezpieczeństwa, o odpowiedniej wielkości, odpowiednich funkcjach sejfu itp.

Jakiej wielkości musi być Twój sejf?  

Jeżeli w sejfie będą przechowywane jedynie pieniądze i kosztowności, może on być mały, lecz w takim sejfie nie zmieszczą się dokumenty, akta, zdjęcia, laptop. Broń myśliwska wymaga wysokiego sejfu. Wielkość sejfu często jest ograniczana przez miejsce przewidziane dla niego. Ogólna zasada jest taka: jeśli tylko to jest możliwe zawsze wybieraj większy sejf niż potrzebujesz w danej chwili. Zwróć uwagę na to, jakie są sposoby dostawy sejfu na preferowany przez Ciebie adres – przecież wniesienie dużego sejfu o wadze kilkuset kilogramów może być niemożliwe ze względu na niedostosowane do niego miejsce.

Jakie masz wymagania dotyczące bezpieczeństwa?

Im droższe są Twoje rzeczy (niekoniecznie w sensie materialnym), tym bezpieczniejszy sejf wybieraj. Poziom bezpieczeństwa sejfu określają certyfikaty bezpieczeństwa. Unikaj niecertyfikowanych sejfów, jeżeli stawiasz na bezpieczeństwo. Niektóre spółki w Polsce poziom bezpieczeństwa poszczególnych sejfów oznaczają gwiazdkami – to ułatwia wybór. 

Czy potrzebuję sejfu wyposażonego w ochronę przeciwpożarową?  

Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że sejf chroni nie tylko przed kradzieżą, lecz także przed pożarem. Do tego przeznaczone są odpowiednie sejfy przeciwpożarowe, w których poziom ochrony przeciwpożarowej określany jest według tego, w ciągu ilu minut rzeczy znajdujące się w sejfie przez bezpośredni ogień nie zostaną zniszczone. Należy zwrócić uwagę na to, że na przykład do ochrony papieru i nośników danych przeznaczone są różne sejfy, ponieważ temperatura krytyczna dla papieru jest o wiele wyższa niż dla nośników danych.

Gdzie planujesz montować sejf?   

Są trzy typy sejfów ze względu na sposób mocowania – wolnostojące – mocowane do podłoża i / lub ściany; sejfy ścienne – montowane w ścianie, sejfy podłogowe – montowane w podłodze. Wszystkie te typy są używane, a o wyborze konkretnego typu decydują możliwości wyboru konkretnego miejsca w pomieszczeniu.

Jaki zamek sejfowy wybrać?

Najpopularniejsze sejfy są wyposażone w następujące zamki: sejfowy zamek kluczowy, sejfowy zamek kluczowy + zamek mechaniczny szyfrowy, sejfowy zamek elektroniczny. Obecnie najlepsze rozwiązanie 

Warto inwestować w sejf, ponieważ będzie to inwestycja na dłuższy czas. Więc warto poświęcić trochę czasu, wybierając najbardziej odpowiedni dla siebie sejf, kupować w sklepach specjalistycznych, które zawsze udzielą rad na przykład jak zmienić kod zamka elektronicznego, gdzie dorobić klucze, jak montować sejf itp.stanowią sejfy zamykane na zamek elektroniczny. Jeżeli wybierzesz taki sejf, nie będziesz musiał w kieszeni nosić dużych kluczy, w razie potrzeby będziesz mógł zmieniać kod, a poziom bezpieczeństwa będzie bardzo wysoki.