Jak wybrać sejf?
Co planują Państwo przechowywać w sejfie?
Po ustaleniu, co planują Państwo przechowywać, można będzie odpowiednio dobrać wielkość, typ sejfu oraz poziom bezpieczeństwa.
Jakiej wielkości powinien być Państwa sejf?
Ogólna zasada jest następująca – jeżeli jest to możliwe, zawsze należy wybrać większy sejf, niż to się wydaje na początku.
Jakie są wymagania bezpieczeństwa?
Sejf chroni nie tylko przed kradzieżą, ale także przed pożarem. Im bardziej drogie są Państwu określone rzeczy, tym bezpieczniejszy sejf należy wybrać.
Gdzie sejf będzie zamontowany?
Są trzy rodzaje sejfów ze względu na sposób ich montażu: wolno stojące, ścienny i podłogowy.
Jaki rodzaj zamknięcia sejfu wybrać?
Najbardziej popularne są sejfy z zamknięciem na klucz, z mechanicznym zamkiem kodowym i zamkiem elektronicznym lub sejfy z podwójnymi zamkami. W obecnych czasach najlepszym rozwiązaniem są sejfy z zamkami elektronicznymi.
Przewodnik doboru
Wróć do listy nowości

Jak ukryć sejf w domu – czyli gdzie zamontować sejf

Jak ukryć sejf w domu – czyli gdzie zamontować sejf

Gdzie zamontować
sejf – czyli jak skutecznie ukryć sejf w domu

Coraz więcej osób uświadamia sobie, że sejf w domu nie jest luksusem czy tylko rzeczą charakterystyczną dla zamożnych ludzi, lecz jest on niezbędny w każdym mieszkaniu. Ludzie mają zwyczaj przechowywać w sejfie nie tylko pieniądze, kosztowności, lecz także dokumenty, niebezpieczne rzeczy, takie jak strzelby, noże, a także przedmioty stanowiące dla nich jakąś wartość, m.in., nośniki danych, zdjęcia. 

Jeżeli planujesz nabyć sejf dla siebie, prawdopodobnie zastanawiasz się, gdzie go umieścić. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przed zakupem sejfu musisz uwzględnić mnóstwo czynników, ponieważ po jego nabyciu, możesz stwierdzić, że masz sejf, lecz brak Ci pomysłu, gdzie go postawić. Może się też okazać, że w Twoim domu dla danego typu sejfu po prostu nie ma odpowiedniego miejsca.

Cel, w jakim planujesz zakup sejfu

Czy w Twoim sejfie będą przechowywane ważne dokumenty, które trzeba dosyć często wyjmować i wkładać z powrotem? Może z sejfu zamierzasz korzystać bardzo rzadko? A może sejf będzie przeznaczony do przechowywania broni? Czy planujesz w sejfie trzymać rzeczy, które stanowią zagrożenie dla Twoich dzieci? Na te i inne tego typu pytania musisz odpowiedzieć zanim kupisz sejf.
Przypuśćmy, że planujesz w sejfie przechowywać pieniądze oraz często używane ważne dokumenty, w takim razie sejf musi znajdować się w wygodnym i łatwo dostępnym miejscu. Jeżeli zamierzasz w sejfie trzymać broń, w takim przypadku sejf musi być montowany w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. Jeżeli w sejfie będą przechowywane rzeczy, które ukrywasz przed dziećmi, wtedy trzeba montować sejf w wysokim miejscu, gdzie trudno go dostrzec i dosięgnąć. Ogólnie rzecz biorąc, sejf nie powinien być pierwszą rzeczą, którą zauważy złodziej, gdy się włamie do domu lub mieszkania.

Gdzie zamontować sejf, a jego wielkość

Przy zakupie sejfu jego wielkość jest pierwszą rzeczą, którą musimy uwzględnić. W odniesieniu do sejfów stosowana jest następująca zasada: kupuj największy sejf, jaki jesteś w stanie nabyć i nigdy na tym nie stracisz. Początkowo zawsze wydaje się, że mały sejf całkowicie odpowiada naszym potrzebom, lecz z biegiem czasu zauważamy, że w nim już nie ma miejsca i niektóre rzeczy po prostu się nie mieszczą. Z kolei zakup dwóch mniejszych sejfów Ci się nie opłaci. Również stracisz w sensie wygody, ponieważ trudniej jest znaleźć miejsce na dodatkowy sejf itp. Gdy sejf jest większy, do niego łatwiej jest włożyć i wyjąć z niego różne rzeczy.

Ponieważ nie kupisz sejfu, dla którego później nie znajdziesz miejsca w domu, dlatego już na etapie wybierania sejfu musisz wiedzieć, gdzie go umiejscowisz. Mniejszy sejf, oczywiście, może zmieścić się w wielu miejscach, lecz miejsce dla większego sejfu trzeba przewidzieć wcześniej, ponieważ potem może się okazać, że w Twoim domu brak miejsca dla tego typu sejfu.

Drzwi sejfu

Inne istotne pytanie, na które musisz odpowiedzieć i które wpływa na wybór ulokowania sejfu, to sposób otwierania drzwi sejfu. W Polsce można nabyć sejfy wyposażone w różnego typu drzwi. W jednych sejfach zawiasy znajdują się na zewnątrz sejfu, w innych – wewnątrz sejfu. Oba typy mają swoje wady i zalety. Sejfy wyposażone w ukryte zawiasy pod względem tej właściwości są uważane za bezpieczniejsze niż te, których zawiasy są widoczne na zewnątrz, ponieważ te drugie można próbować spiłować. Oczywiście, nawet po ścięciu zawiasów nie można otworzyć tego sejfu, ponieważ drzwi dodatkowo są chronione przez specjalne zatyczki. Zaletą sejfów wyposażonych w widoczne zawiasy jest to, że ich drzwi można otworzyć pod kątem 180 stopni, natomiast, gdy drzwi sejfów z ukrytymi zawiasami otwierają się jedynie pod kątem maksymalnie 90 stopni. Otwieranie pod kątem 180 stopni umożliwia wygodniejsze wkładanie rzeczy do sejfu, lecz wymaga więcej przestrzeni w celu otworzenia takich drzwi. Trzeba wziąć to pod uwagę, wybierając sejf ze względu na jakieś konkretne miejsce.

Kolejna bardzo ważna kwestia – drzwi sejfu zawsze znajdują się po prawej – to znaczy, że klamka sejfu zawsze jest po lewej, a zawiasy zawsze po prawej stronie. Zatem trzeba starać się przewidzieć, czy w danym przypadku, będziesz miał wygodny dostęp do sejfu (zwłaszcza, jeżeli drzwi sejfu otwierane są pod kątem 90 stopni) i czy otwarte drzwi nie zostaną przeszkodą w wygodnym dostępie do sejfu. Co prawda niektórzy producenci sejfów na specjalne zamówienie wykonują sejfy wyposażone w drzwi po lewej stronie, lecz w standardowych sejfach drzwi zawsze znajdują się po prawej stronie. Jeżeli potrzebujesz sejfu z drzwiami po lewej stronie – zwracaj się do dystrybutora z pytaniem, czy istnieje możliwość zamówienia sejfu wyposażonego w drzwi po innej stronie.

Kilka prostych porad jak ukryć sejf w domu:

  • Mocuj sejf w ścianie. W ścianie montowane sejfy są bardzo praktyczne – trudno je stamtąd wyciągnąć. Sejfy ścienne również są tańsze, ponieważ z reguły są wyposażone jedynie w przednią warstwę ochronną, tylna część natomiast jest ukryta w ścianie i odpowiednio niedostępna. Z kolei, jeżeli chcemy wyjąć rzeczy z sejfu ściennego, nie musimy zginać się, przysiadywać itp. Zamontowany w ścianie sejf można zasłonić np. obrazem, żeby nie dostrzegli go inni. 
  • Mocuj sejf w podłodze. Sejfy podłogowe również z reguły są świetnie mocowane, nie rzucają się one w oczy. Jakościowe sejfy podłogowe są wyposażone w dodatkowe amortyzatory, które umożliwiają łatwiejsze otwieranie drzwi. 
  • Najpopularniejsze miejsce montowania sejfu jest spód szafy znajdującej się w sypialni. Dlaczego ono jest dobre? Po pierwsze, postronne osoby nie wchodzą do sypialni – w związku z tym będziesz mógł wyjmować swoje rzeczy w dowolnej chwili – nawet podczas pobytu gości, ponieważ sypialnia zazwyczaj jest odizolowana od pokoju gościnnego i pokoju dziecięcego. Jeżeli na przykład w sejfie trzymasz niedużą broń i on znajduje się w sypialni, zawsze będziesz czuł się bezpieczniej, gdyż broń będzie znajdowała się w zasięgu ręki. Lecz tu mamy do czynienia też z jedną niedogodnością – chcąc wyjąć rzeczy z sejfu znajdującego się w tego typu miejscu, zawsze będziesz musiał zginać się. 
  • Jeżeli planujesz zakup sejfu, w którym będziesz przechowywać dużą broń myśliwską, zarezerwuj dla niego miejsce w pomocniczym pomieszczeniu, w takim, do którego nie mają dostępu osoby postronne. Przecież nie będziesz chciał po powrocie z udanego polowania, w świetnym nastroju i możliwie z mokrą bronią iść przez całe mieszkanie, żeby schować ją w sypialni i tym samym obudzić całe domostwo.

Zatem bez względu na to, gdzie planujesz ulokować sejf, zmierz to miejsce i wybierz taki sejf, który Ci odpowiada. W ten sposób zaoszczędzisz dużo czasu i nie będziesz musiał ciężkiego sejfu zwracać sprzedawcy i przysparzać sobie z tym związanych problemów.