Jak wybrać sejf?
Co planują Państwo przechowywać w sejfie?
Po ustaleniu, co planują Państwo przechowywać, można będzie odpowiednio dobrać wielkość, typ sejfu oraz poziom bezpieczeństwa.
Jakiej wielkości powinien być Państwa sejf?
Ogólna zasada jest następująca – jeżeli jest to możliwe, zawsze należy wybrać większy sejf, niż to się wydaje na początku.
Jakie są wymagania bezpieczeństwa?
Sejf chroni nie tylko przed kradzieżą, ale także przed pożarem. Im bardziej drogie są Państwu określone rzeczy, tym bezpieczniejszy sejf należy wybrać.
Gdzie sejf będzie zamontowany?
Są trzy rodzaje sejfów ze względu na sposób ich montażu: wolno stojące, ścienny i podłogowy.
Jaki rodzaj zamknięcia sejfu wybrać?
Najbardziej popularne są sejfy z zamknięciem na klucz, z mechanicznym zamkiem kodowym i zamkiem elektronicznym lub sejfy z podwójnymi zamkami. W obecnych czasach najlepszym rozwiązaniem są sejfy z zamkami elektronicznymi.
Przewodnik doboru
Wróć do listy nowości

Dlaczego potrzebuję sejfu?

Dlaczego potrzebuję sejfu?

Należy zauważyć, że w Polsce, inaczej niż na Zachodzie, gdzie w pomieszczeniach często znajduje się nawet kilka sejfów o różnym przeznaczeniu, brak zwyczaju w domu posiadania sejfu. Z wyłączeniem tych przypadków, gdy posiadanie sejfu zgodnie z polskim prawem jest obligatoryjne – to znaczy posiadając broń. Bardzo często ludzie rozważają zakup sejfu po kradzieży – innymi słowy po przeżyciu nieprzyjemnego doświadczenia.

Dlaczego tak się dzieje?

Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie. Najczęściej ludzie uważają, że nie posiadają rzeczy, które warto przechowywać w sejfie lub, że dom jest wyposażony w drzwi pancerne – i tak jest bezpiecznie, lub, że w domu jest sygnalizacja, mienie jest ubezpieczone itp. Zwłaszcza dziwne, gdy sejfów nie posiadają właściciele prywatnych domów, osoby zamieszkujące domy działkowe, do których bardzo łatwo można się włamać – np. wleźć przez okno - i takich kradzieży w Polsce jest bardzo dużo. Każdy z nas ma znajomych, przyjaciół, którzy ucierpieli od kradzieży. Dziwne, że nawet w najwykwintniejszych domach polskich nie ma sejfów.

Zatem dlaczego potrzebujemy sejfu?

Musimy dbać o swoje mienie i chronić je, ponieważ w przeciwnym wypadku bardzo ryzykujemy je stracić. Tylko wszechstronne zabezpieczenie może nas chronić. Dlatego zwykle mieszkanie powinno być wyposażone w jakościowe drzwi pancerne, ponieważ, jeśli złodziej trafia do domu przez okno, jest mu bardzo niewygodnie wynieść rzeczy oraz wybitą szybę mogą zauważyć sąsiedzi. Bardzo ważne w prywatnych domach lub znajdujących się na parterze czy ostatnich piętrach mieszkaniach wyposażyć okna w dodatkowe mocowania, chroniące przed otworzeniem okna na siłę lub w zamykane klamki okienne – takie rzeczy są niedrogie i znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa w mieszkaniu.  Mieszkańcy prywatnych domów lub domów działkowych powinni nie zostawiać na dworze drabiny, dużych pudeł lub innych rzeczy, które ułatwiają złodziejowi włamanie się do wnętrza np. przez okno.

Sygnalizacja jest dobra, lecz nie stanowi ona żadnego ograniczenia, by trafić do mieszkania, mimo że zmniejsza czas bycia wewnątrz mieszkania – lecz i w ciągu kilku minut złodzieje mogą uczynić duże szkody. Ubezpieczenie również nie stanowi przeszkody dla złodzieja, to tylko możliwość odzyskania pieniędzy lub ich części w wypadku kradzieży. Między innymi w zachodnich krajach na porządku dziennym jest ubezpieczanie rzeczy i kosztowności przez spółki ubezpieczeniowe tylko wtedy, gdy w mieszkaniu znajduje się sejf, a  wysokość kwoty ubezpieczeniowej zależy od poziomu bezpieczeństwa sejfu – dlatego sejfy są wyposażone w tzw. rakingi “cash and valuables”, którymi spółki ubezpieczeniowe się kierują. W Polsce jeszcze tego nie ma, lecz bardzo możliwe, że w najbliższym czasie te zwyczaje przejmie również nasz kraj. A co z rzeczami stanowiącymi dla nas wartość, których nie można ocenić – na przykład nośnikami danych, na których są przechowywane najważniejsze zdjęcia, dokumenty, których strata sprawia dużo niedogodności itp., laptop z ważną dla nas informacją, która trafia do osób, którym nie ufamy; pieniądze – nawet jeżeli nie przechowujemy niedużej kwoty? Wtedy zastanawiamy się nad kupnem sejfu. Należy zaznaczyć, że sejf nie zastępuje innych środków zabezpieczających, jego przeznaczenie - nie pozwolić złodziejowi szybko wziąć to, co w innym wypadku on na pewno weźmie lub zniszczy.  Oczywiście, istnieją również takie sejfy, których złodzieje nie pokonają nawet posiadając dużo czasu i nawet zwykły sejf bytowy będzie przeszkodą nie do pokonania, w wypadku, gdy złodziej działa w pośpiechu.

Po to, żeby lepiej zrozumieć potrzebę posiadania sejfu, poniżej podajemy listę rzeczy, które zwykle są przechowywane w sejfie (sejfach) w domach.

 • Paszporty, świadectwa urodzenia, dowody tożsamości;  
 • Gotówkę, karty kredytowe;
 • Dokumenty: księgi domowe, umowy, dokumenty założenia firmy oraz inne dokumenty itp.;
 • Ważne nośniki danych, inne nagrane informacje, których nie chcemy stracić i które pragniemy chronić przed innymi;
 • Komputery, inne drogie / chroniące ważną informację sprzęty;
 • Biżuterię, motety wykonane z drogich metali / kolekcje;
 • Ręczne zegarki;
 • Pieczęcie;
 • Dzieła sztuki;
 • Drogie instrumenty, urządzenia;
 • Najważniejsze zdjęcia, stare drogie zdjęcia;
 • Pamiętniki;
 • Klucze, przepustki;
 • Bilety;
 • Inne ważne dla nas i drogie rzeczy (nie tylko stanowiące wartość materialną).

Zatem podsumowując, można stwierdzić, że żaden środek bezpieczeństwa nie zastąpi innego i zwłaszcza w naszych czasach warto posiadać je wszystkie. Sejf – obowiązkowa część systemu ochrony każdego mieszkania oraz jedna z najważniejszych jego części.  Żaden inny środek bezpieczeństwa nie ochroni przed chwilową kradzieżą – tylko sejf. Jedyna rada – zaopiekuj się bezpieczeństwem swojego mieszkania i drogich rzeczy już teraz, bo jutro może być za późno.